Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Čtení pomáhá

Čtení pomáháV roce 2014 načetly děti zapojené do projektu „Čtení pomáhá“ 130 tisíc korun, abychom v  letošním roce za ně mohli nakoupit 3 speciální polohovatelné, elektricky ovládané, postele.

Jejich velkou výhodou je skutečnost, že v případě potřeby umí sjet až k zemi a uživatel tak leží ve výšce pouhých 30 cm od země. Lůžka slouží uživatelům domova se zvláštním režimem střediska Helios, kteří jsou postiženi výraznou demencí. Tito uživatelé často nevědí, kdo vlastně jsou, nevzpomínají si na své příbuzné, netuší, co je za den a jaký je rok. Často bloudí a jsou dezorientovaní jak v prostoru, tak v čase. Často se snaží bez pomoci vstávat z lůžka hlavně v noci a přivolat si personál je prostě nenapadne. V tom případě hrozí našim uživatelům velké riziko pádu z výšky na zem. Pořízením lůžek s výškou ložné plochy kolem 30 cm pomůžeme výrazně snížit riziko pádu s následným úrazem. Při této výšce ložné plochy lůžka je poškození zdraví uživatele i v případě, že dojde k pádu, výrazně omezeno.

Snažíme se našim uživatelům vytvořit co nejbezpečnější prostředí pro jejich klidný život a to se nám daří i díky projektu „Čtení pomáhá“.

Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman. Další knihy na seznam postupně přibývají. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman.

Pokud se chcete více dozvědět o projektu „Čtení pomáhá“ přejděte na webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz

Facebook