Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Středisko Helios > Ocenění kvality péče > Pracoviště Bazální stimulace

Pracoviště Bazální stimulace



Bazální stimulace je ošetřovatelský koncept, jehož cílem je podpora uživatelů se změnami v oblasti vnímání, hybnosti a komunikace. Jedná se o cílenou stimulaci smyslových orgánů, čímž se přispívá k aktivování mozkové činnosti. Základním předpokladem je respektování autonomie uživatele.

Péče je v konceptu strukturována tak, aby byly podporovány zachované schopnosti člověka – komunikační a pohybové.

Důležitou součástí konceptu je biografická anamnéza. Jedná se o znalost prožitků uživatele, jeho zvyklostí, dosavadního života, sociálního zázemí apod. Umožňuje najít cestu, jak zachovat denní zvyky uživatele a začlenit je do ošetřovatelských činností tak, aby to vyhovovalo jak uživateli, tak ošetřujícímu personálu.

Druhým podstatným faktorem pro tuto péči je integrace rodiny do péče. Tato ošetřovatelská péče umožňuje neustálý přísun podnětů z vlastního organismu a také z jeho okolního světa. Cílem je podpora rozvoje vlastní identity uživatele, umožnit mu orientaci na svém těle a následně v jeho okolí, také podpora komunikace na úrovni jemu adekvátních komunikačních kanálů. U uživatelů s nezvratnými změnami jejich tělesného a duševního stavu výrazně podporuje kvalitu jejich života.

Od roku 2009 prochází postupně pracovníci základním kurzem bazální stimulace a část z nich i kurzem nadstavbovým. Všechny kurzy proběhly pod hlavičkou Institutu bazální stimulace ve Frýdku – Místku.

Prvky bazální stimulace se u nás používají v péči o naše uživatele na všech patrech střediska Helios.

Po několikaletých zkušenostech, kdy jsme bazální stimulaci aktivně používali, jsme se rozhodli prověřit naše vědomosti a dovednosti a přihlásit naše zařízení k supervizi, následně v roce 2019 k resupervizi. Úspěšně jsme ve zkoušce obstáli a certifikát pracoviště bazální stimulace má platnost do 25. 1. 2024.