Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Středisko Luna > Dobrovolnictví

Dobrovolnictví

"Nikdo není zbytečný na světě, kdo ulehčuje břemeno někomu jinému.“

Charles Dickens

Adra

Domov seniorů Havířov, středisko Luna již několik let úspěšně v dobrovolnické oblasti spolupracuje s humanitární organizací Adra. Zákon o sociálních službách umožňuje působení dobrovolníků v sociálních službách v rámci akreditovaného režimu dle zákona č. 198/2002 Sb. O dobrovolnické službě a o změně některých zákonů (zákon o dobrovolnické službě), ve znění pozdějších předpisů, který stanovuje podmínky a pravidla činnosti dobrovolníků.

Na středisku Luna působí a pravidelně dochází k uživatelům několik desítek dobrovolníků. V tomto pojetí je dobrovolníkem člověk, který se ze své vůle rozhodne věnovat svůj čas, znalosti a zkušenosti potřebným lidem, a to bez nároku na odměnu. Dobrovolník na středisko dochází za svým seniorem, jež mu byl přidělen a o kterého senior projevil zájem, na základě vzájemných požadavků a očekávání. Společně chodí na procházky, jezdí na výlety, hrají společenské hry, čtou si, povídají si. Tento výčet aktivit není dozajista konečný, kreativita dobrovolníků v tomto směru je vítána. Naši dobrovolníci přinášejí svou životní zkušenost a něco nového do života našich uživatelů. Stojí proti stereotypům, vnášejí do vztahů přátelství, zkvalitňují individuální přístup ke klientům a podílejí se na celkovém zkvalitnění sociální služby. Dobrovolníci nenahrazují práci profesionálů, neposkytují přímo sociální službu.

Významnou měrou se u nás dobrovolníci podílejí na realizaci společenských a kulturních akcí konaných na středisku či mimo něj (soutěže mimo zařízení, výlety apod.). Smyslem práce dobrovolníků není tedy nahrazení profesionálního zaměstnance našeho zařízení, ale přinést seniorům něco navíc. Tím, že s nimi dobrovolníci tráví volný čas, pomáhají jim radovat se ze života, a přispívat k jeho kvalitě.

Dobrovolníci k nám dochází i v podobě malých dětí a maminek v rámci dětské dobrovolnické skupiny Adráček. Jedná se o vzácné mezigenerační propojení. Společně s dětmi klienti hrají hry, malují, zpívají, tančí. 

Dobrovolníci z Adry

Dobrovolníci jsou v rámci organizace Adra zdarma proškoleni, pojištěni a po dobu výkonu činnosti jim dobrovolnické centrum poskytuje potřebné zázemí. Na středisku Luna se pravidelně konají školení dobrovolníků a jejich supervize.

V případě zájmu o dobrovolnickou činnost je možné telefonicky kontaktovat zástupce organizace Adra p. Zdeňka Soviše, tel.: +420 608 826 596, e-mail: zdenek.sovis@adra.cz. Od pondělí do pátku je možné se obracet na kontaktní osoby – zaměstnance střediska Luna: p. Miladu Kubovou na tel. +420 725 931 589, e-mail: kubovam@dshavirov.cz,  p. Ing. Mgr. Barboru Gerátovou na tel.:  +420 720 993 389, e-mail: geratovab@dshavirov.cz.

„Velice si vážíme spolupráce s dobrovolnickou organizací Adra, a zejména práce a obětavosti všech dobrovolníků, kteří přináší radost do života našich uživatelů a pomáhají přispívat ke kvalitě jeho života. Děkujeme“

Návštěva dobrovolníků z Adry