Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Vítejte na Vesnici

Vítejte na VesniciDíky finanční podpoře Nadace OKD můžeme našim uživatelům zprostředkovat častější kontakt člověka se zvířetem, a to v podobě navýšení počtu canisterapií a felinoterapií na 3 návštěvy v měsíci po dobu jednoho roku.

Canisterapie a felinoterapie je ve středisku Helios zajištěna prostřednictvím Grafik Team Aja z Bohumína. Máme vypozorováno, že kontakt se zvířaty má velmi pozitivní účinky na naše uživatele, posiluje nejen aktivizaci a motivaci uživatelů, ale zároveň také slouží jako výrazný prvek v posilování mezigeneračních vztahů, jejichž udržování a rozvíjení je v naší práci velmi důležité. Zvířata jsou společným prvkem objektu zájmu lidí všech věkových skupin a právě prostřednictvím takových aktivit mají lidé k sobě blíž.

Dále jsme v rámci tohoto projektu za podpory nadace mohli zprostředkovat celodenní akci nazvanou „Vítejte na vesnici!“, která se uskutečnila 7. 5. 2019. Tato byla zároveň pojata jako oficiální zahájení projektu a byla to taková akce, kterou středisko Helios ještě nezažilo. Jsme velmi rádi, že pozvání přijali zástupci: Nadace OKD, Statutárního města Havířova, o. s. ADRA, kronikářka p. Dvořáková, nechyběl ředitel domova a TV Polar o nás natočila reportáž.

Canisterapeutický tým z Bohumína zajistil velké množství převážně mláďat domácího zvířectva, jako např. kůzlata, kozy, kačeny, kuřata, křepelky, králíky, kohouty, slepice… a chybět samozřejmě nemohlo ani našich známých pět psů z terapií. Kromě zvířat zajistil tým přímo na místě i vlastnoruční výrobu domácích škvarků a výborných bramborových placek, přivezl i velmi chutný domácí kozí sýr.

Aktivizační pracovnice zase zajistily zabijačkové speciality a den před samotnou akcí jsme napekly opravdu velké množství výborných koláčů.

Pozvání k návštěvě kdykoliv v průběhu dne přijaly spřátelené domovy: Centrum sociálních služeb Český Těšín, Nový domov Karviná, Domov Březiny z Petřvaldu, sesterské středisko Luna, uživatelé Denního stacionáře SSmH. V průběhu dne nás rovněž navštívily děti z MŠ U Topolů a MŠ Horymírova, ZŠ Gorkého, dále i děti ze školní družiny při ZŠ M. Kudeříkové a K. Světlé.

Všichni návštěvníci akce, včetně našich uživatelů i zaměstnanců, si mohli vyslechnout komentované prohlídky canisterapeutického týmu, užít si přímého kontaktu se zvířaty a ochutnat vše, na co měli z nabízených produktů chuť. Někteří dokonce i dojili kozu!

Tato akce měla velký ohlas, všem se líbila a pro naše uživatele měla i terapeutické účinky, mnohým navodila vzpomínky na život na vesnici, ale celkově opětovně pomohla k posílení mezigeneračních vztahů.

Ocenění práce náleží především pracovnicím sociálního útvaru za organizaci a průběh celé akce, za což jim děkuji. Poděkování patří také všem zaměstnancům, kteří přiložili ruku k dílu. V neposlední řadě děkujeme Nadaci OKD za možnost zrealizovat tento projekt.

Gabriela KUNČICKÁ, vedoucí sociálního útvaru střediska Helios