Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Senioři zpátky u koní

Senioři zpátky u koníDíky finanční podpoře Nadace OKD jsme našim uživatelům zprostředkovali aktivity, které si už vloni velmi oblíbili.

V průběhu května až října 2018 probíhaly 1x měsíčně aktivity s využitím koní u seniorů – hiporehabilitace, a to ve Stájích Meridian Team, z. s., Chotěbuz. Jedná se o metodu využívající kontaktu s koněm a interakce s ním jako prostředku k motivaci, aktivizaci a která má nezanedbatelný vliv na psychiku. Pro většinu seniorů to byly výlety se vším všudy!

Oficiální zahájení projektu jsme naplánovali na 8. 6. 2018, a to poněkud netradičně. Uspořádali jsme zahradní slavnost s dětmi z MŠ Horymírova jako součást oslavy Mezinárodního dne dětí za účasti uživatelů a hiporehabilitační společnosti, která zajistila dva poníky. Děti jezdily na ponících a pro dvojice: dítě – senior byly připraveny čtyři soutěžní disciplíny, které společně zdolávali. Odměnou pro zúčastněné bylo příjemně strávené dopoledne, chutné občerstvení a pro děti napečené perníkové medaile. Děti měly navíc pro každého seniora připravený dárek.

Proběhlo tedy šest výjezdů do stájí v Chotěbuzi, kdy naši uživatelé sledovali výcvik koní, umění komunikace kůň – člověk, drezúru koně venku nebo přímo v jezdecké hale. Senioři se mohli zapojit do hřebelcování koní, česání, koně krmili pamlsky, které pro ně přivezli, několikrát si prošli celé stáje a viděli i tříměsíční hříbátka.

Jeden takovýto výlet jsme seniorům zpestřili tím, že si sami venku u otevřeného ohniště opekli buřty. Takový opečený buřt na klacku chutná daleko lépe než ten z grilu, to jsou slova našich uživatelů.

Ocenění práce náleží především aktivizačním pracovnicím za organizaci a průběh všech akcí v rámci tohoto projektu, za což jim děkuji. A poděkování patří také paní Silvii Hoderové, která jako odborník každou hiporehabilitaci vždy připravila a vedla.

V neposlední řadě děkujeme Nadaci OKD za možnost zrealizovat tento projekt.

Mgr. Bc. Gabriela KUNČICKÁ, vedoucí sociálního útvaru Domova seniorů Havířov, p. o., střediska Helios