Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Hipoterapie kultura pro seniory

Hipoterapie kultura pro senioryDíky finanční podpoře Nadace OKD jsme mohli našim uživatelům zprostředkovat v období od dubna 2017 do ledna 2018 aktivity, které by si ze svého domácího prostředí pravděpodobně sami zrealizovat nedokázali.

Uživatelům jsme zprostředkovali čtyři kulturní vystoupení konaná přímo v prostorách střediska Helios. Vybírali jsme taková kulturní představení, která budou našim uživatelům blízká a do kterých se budou moci i aktivně zapojit:

  • v dubnu „Česká písnička – To byl Karel Hašler“ s účinkujícím umělcem Pavlem Skalickým,
  • v říjnu „Život je jen náhoda“ s účinkujícími umělci Evou Hruškovou a Janem Přeučilem, tento program byl darem pro naše uživatele jako součást oslav dne seniorů,
  • v listopadu „Filmové songy První republiky“ s účinkujícími umělci Blankou Tůmovou a Pavlem Skalickým,
  • v lednu „Z babiččiny krabičky a dědečkova kufru“ s účinkujícími umělci Blankou Tůmovou a Pavlem Skalickým.

Zde musím podotknout, že Blanka Tůmová a Pavel Skalický vystupují v TV Šlágr, která je tolik oblíbená u seniorů.

Vystoupení Evy Hruškové a Jana Přeučila bylo pro naše seniory překvapením, o kterém dopředu nevěděli, o to větší radost z něho měli. Během těchto oslav vždy zástupci města předávají dárky uživatelům, kteří v tomto roce slaví kulaté a půlkulaté narozeniny v rozmezí 65 – 85 let včetně. Letos dárkové balíčky předávala ing. Bernarda Urbancová s paní Slávkou Lepíkovou a se ctí jim sekundovali vystupující umělci.

V průběhu května až října 2017, vždy 1x měsíčně, probíhaly aktivity s využitím koní u seniorů – hipoterapie, a to přímo ve Stájích Meridian Team, z. s., Chotěbuz. Jedná se o metodu využívající kontaktu s koněm a interakce s ním jako prostředku k motivaci, aktivizaci a která má nezanedbatelný vliv na psychiku. Pro některé naše seniory byla tato aktivita odpočinkovou a relaxační, z hlediska rehabilitačního má tato aktivita příznivý vliv na normalizaci svalového napětí a rozvoj fyzické kondice. Zkrátka to byly výlety se vším všudy!

První výlet do stájí byl brán jako oficiální start projektu, tudíž v květnu jsme přivítali přímo v Chotěbuzi i Bc. Alenu Zedníkovou, náměstkyni pro sociální rozvoj, MUDr. Milana Dlábka, ředitele domova a TV Polar o nás natočila reportáž. Na místě nás již očekávala naše fyzioterapeutka Silvie Hoderová, která zároveň jako odborník na tuto oblast každou hipoterapii vždy připravila a vedla, za což jí patří velký dík. Aktivizační pracovnice vždy měly pro všechny zúčastněné připravené výborné občerstvení, za což jim rovněž patří poděkování.

V neposlední řadě děkujeme Nadaci OKD za možnost zrealizovat tento projekt.

Zpracovala:     Mgr. Bc. Gabriela KUNČICKÁ, vedoucí sociálního útvaru Domova seniorů Havířov, p. o., střediska Helios